whatsapp
Facebook
Instagramp
whatsapp

Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plak tedavisi nedir?

Klasik diş teline alternatif olarak kullanılan bir tedavi biçimidir. Kişiye özel üretilen şeffaf plakların dişlerin üzerine takılarak, düzenli kullanımında dişleri ideal pozisyonuna getirmesidir.

Şeffaf plak tedavisinin normal tele göre farkı nedir?

Klasik tel tedavisinde hastalar telin görünmesinden sosyal olarak rahatsız olurlar. Şeffaf apareylerde iste dişlerin üzerinde kötü görünüme sebebiyet verecek bir durum yoktur. Genellikle fark edilmez.

Klasik tel tedavisinde dili, dudakları kesen çıkıntılar varken şeffaf apareyde böyle bir durum söz konusu değildir.

Klasik tel tedavisinde diş etlerinde temizleme zorluğuna bağlı iltihabi görüntü veya şişme oluşabilir ve hem hasta konforunu hem de görünüşü etkileyebilirken şeffaf plak tedavisinde temizlemeyi engelleyecek bir durum bulunmaz.

Klasik tel tedavisinde yemek yemede kısıtlılık bulunurken şeffaf apareylerde yemek yerken plakları çıkarttığınız için herhangi bir kısıtlama yoktur.

Herkese uygulanabilir mi?

Uygulanma çeşitliliği kısıtlıdır. Her durumda uygulanamaz. Değerlendirme için hekiminize danışmanız gerekir.

Nasıl bir tedavi prosedürü izlenir?

Hekiminiz tedavinin yapılabileceğini düşünürse öncelikle çene röntgeniniz, fotoğraflarınız ve ölçüleriniz gönderilir. Başlangıç aşamalar ve bitim olacak şekilde dişlerinizin 3D animasyonu hazırlanır. Animasyon hekiminiz tarafından size gösterilir bitim halini beğenir ve kabul ederseniz işleme başlanır.

14 günde bir hekim kontrolünde plaklarınızı yenisiyle değiştirerek tedavi devam ettirilir.

Tedavi acı verir mi?

Dişlerin hareketine bağlı olarak plak değişiminden sonra 2-3 gün kadar bir sıkışma hissiyatı olabilir lakin ciddi bir ağrı söz konusu değildir.

Konuşmamı etkiler mi?

Tedaviye yeni başlandığı dönemde diliniz alışana kadar bir müddet pelteklik görülebilir fakat bu durum geçicidir.

Apareylerle yemek yeme-içme yapılabilir mi?

Apareyler ağızdayken hiçbir şey yememeniz gerekir. Herhangi aitli içecekler ya da sıcak içecekler de içilmemelidir. Sadece ılık su içebilirsiniz. Sakız da çiğnenmemelidir.

Sigara ve tütün ürünü içilmesi plağa zarar verir mi?

Apareyde ve dişlerde leke bırakacağı için tütün ürünleri içilmemesi daha iyi olur.

Ortodonti ile güzel bir gülümseme oluşturmak, dişlerinizin sağlığını iyileştirmek çevrenizde bırakacağınız ilk intiba için en etkili yöntemdir.

Alanında Uzman Hekimlerimiz tarafından;

implant, porselen kaplama, zirkonyum kaplama, e-max, porselen laminate ve kompozit laminate, şeffaf plak ile ortodonti ve tel tedavisi ile ortodonti, kanal tedavisi, estetik dolgu, diastema kapama, pedodonti, diş eti hastalıkları tedavisi, tüm çene ve diş cerrahisi işlemleri gibi bütün diş hekimliği branşlarında hizmet vermekteyiz.

Randevunuz için arayınız.

+90 412 223 27 74