whatsapp
Facebook
Instagramp
whatsapp

Kuron (Porselen) Kaplama

Kuron kaplama(porselen kaplama) nedir?

Kuron kaplama, dişin harabiyeti ve doku kaybı fazla olduğunda, dişin minesini taklit edecek şekilde yapılan porselen malzeme ve bir altyapı malzemesi kullanılarak elde edilen kaplamalardır.

Kuron kaplama çeşitleri nelerdir?

Üst tabaka (görünen kısım) porselen veya monolitik zirkon olmak üzere 2 ye ayrılırken altyapı (iç kısmı) metal destekli, zirkon, empress vb. olmak üzere çok çeşitli yapılabilir.

Ne gibi farklılıkları vardır?

Esasen porselen kaplamaların görünen kısmı olan üstyapıları aynıdır. Fakat altyapı yani iç yüzeyleri ise kullanılan malzeme çeşidine göre değişir. Metal destekli olan porselenlerin yapısal sağlamlığı bakımından iyi olması ve diğerlerine göre daha ekonomik olması sebebiyle çiğneme kuvvetinin fazla olduğu arka dişlerde tercih edilirken; laminate, empress veya zirkon daha doğal bir görünüm verdiği için ön dişlerde estetik amaçla tercih edilir.           

Hangisini tercih etmem gerekir?

Gülüş hattında olmayan arka dişler için herhangi birini seçebilirsiniz. Estetik beklentiniz daha fazla ise gülüş hattındaki ön grup dişlerde doğal ve canlı bir görünüm vermesi adına laminate, empress veya zirkon tercih etmek isteyebilirsiniz.

Metal destekli kuron derken, ağzımda metal mi görünecek?

Hayır, metal destekli kuronların sadece dişi örten ve dışarıdan kesinlikle görünmeyen iç kısımlarında metal bulunur.

Metal destekli kuronlarla MR, havaalanı, AVM gibi yerlere girerken sorun yaşar mıyım?

Hayır, kuronların altyapısında kullanılan metal, manyetik olmayan krom-kobalt esaslı bir materyaldir, yani herhangi bir sakınca yoktur.

Zirkon kuronlar nasıl daha estetik bir görünüm veriyorlar?

Zirkonyum materyali yapısı gereği ışık geçiren (transparan) bir yapıya sahip oldukları için, dişin kendi rengini dışarı daha kolay yansıtır. Bu sayede diş tekdüze bir görüntü değil de ışık geçiren, renk geçişleri olan orijinal diş gibi görünür.

Monolitik zirkon nedir?

Kuronlarda altyapı malzemesinden sonra porselen işlenerek diş şekli verilirken monolitik zirkonda ise tek parça 3D kazıyıcıdan kazınarak elde edilen bir malzemedir. Yapısı gereği metal kadar sağlam ve zirkon kuronlar kadar estetik görüntüye sahiptir.

Kuron köprü nedir?

Herhangi bir şekilde diş/dişlerin eksikliği implantla giderilemiyorsa eksik dişe komşu dişler küçültülerek hazırlanan kuronlar birleştirilir ve eksik dişlerin olduğu yerlere yapay diş konularak eksiklik giderilmesi hedeflenir.

Hasarlı bir dişi yeniden eski haline getirmek için dişe uygulanan bir kaplamadır. Amacı dişi güzelleştirmek, sağlamlaştırmak ve korumaktır.

Alanında Uzman Hekimlerimiz tarafından;

implant, porselen kaplama, zirkonyum kaplama, e-max, porselen laminate ve kompozit laminate, şeffaf plak ile ortodonti ve tel tedavisi ile ortodonti, kanal tedavisi, estetik dolgu, diastema kapama, pedodonti, diş eti hastalıkları tedavisi, tüm çene ve diş cerrahisi işlemleri gibi bütün diş hekimliği branşlarında hizmet vermekteyiz.

Randevunuz için arayınız.

+90 412 223 27 74