whatsapp
Facebook
Instagramp
whatsapp

Gömük Diş Tedavisi

Gömük diş nedir?

Ağızda ilk daimi dişler 6 yaş civarında çıkmaya başlarken 12 yaşına kadar düzenli olarak daimi dişler çıkmaya başlar ve 28 adet diş olur. Ardından 18-24 yaş arası hal arasında akıl dişi olarak biline 20 yaş dişleri çıkar ve bu sayı 32 olarak sabitlenir. Bu dişlerden herhangi bir ve birkaçının yeterli yer olmaması veya çıkma açısının düzgün olmaması nedeniyle ilgili dişler çene kemiği içinde kalır ver gömük diş olarak adlandırılır.

En çok hangi dişler gömük kalır?

En çok 20 yaş ve köpek dişleri olmakla birlikte bütün dişlerde görülme ihtimali vardır.

Gömük diş ağrı yapar mı?

Gömük dişler çenede sıkışma yaratabileceği ya da iltihaplanıp apseye hatta uzun vadede kiste dönüşebileceği için ağrı yapabilirler. Yarım çıkan dişler ise diş ve diş eti arasına yemek girebileceği için ağrı ve implant yaratabilirler. Açısı nedeniyle komşu dişlere baskı yaparak onları da çürüterek dolaylı olarak ağrıya sebep olabilirler.

Gömük dişin alınması gerekir mi?

Eğer diş herhangi bir rahatsızlık veriyorsa veya daha sonrasında zarar verme ihtimali varsa alınması gerekir. Eğer herhangi bir sorun yaratmayacağı düşünülüyorsa takip edilebilir.

Gömük dişin belirtileri nelerdir?

Tam gömük(kemik retansiyonlu) dişler çenede sıkışma hissi, çene eklemlerinde ağrı veya şişkinli şeklinde kendini gösterebilir, yarım çıkan dişler ise diş etinde kızarıklık, ağrı, ağzı açamama, şişkinlik vb. şekillerde kendini gösterebilir.

Gömük diş alınması ağrılı bir işlem midir?

İşlem öncesi lokal anestezi yapılarak işlem sırasında hiçbir şey hissetmemeniz amaçlanır. İşlen sonrası ise ağrı kesici içerikli ilaçlar ile operasyon sonrası konforunuz hedeflenir.

Gömük diş alınması sırasında dikiş atılır mı?

Dişin çekim yönteminin ameliyat veya normal çekim olmasına ya da çekilen bölge durumuna göre dikiş atılabilir. Dikiş atılırsa 7 ila 10 gün sonra dikişler alınabilir.

Gömük diş alınması sonrası nelere dikkat etmem gerekir?

Gömük diş  ameliyatı sonrası diş hekiminizin verdiği tavsiyelere uymalı, ilgili bölgeye diş hekiminizin önerdiği şekilde buz koymalı, işlem günü dinlenmeli ve ağır işler yapmamalısınız. Bir şeyler yiyip içerken dikkatli olmalı, sıcak soğuk ve baharatlı yiyeceklerden birkaç gün uzak durmalı ve  yara bölgesine zarar verecek şeylerden kaçınmalısınız. Pastörize edilmeyen süt ve süt ürünlerini, araya kaçabilecek sert gıdaları, alkol, sigara veya tütün ürünlerini en az 3 gün süre ile kullanmamalısınız. Unutmayın, ayız hijyeni iyileşme ve gömük diş ameliyatının başarısı açısından çok önemlidir.

.Gömülü dişlerin tamamı çene kemiğinin içinde kalabileceği gibi aslında doğru yerde olup üzerlerinde sadece yumuşak doku olduğundan da görünmeyebilirler.

Alanında Uzman Hekimlerimiz tarafından;

implant, porselen kaplama, zirkonyum kaplama, e-max, porselen laminate ve kompozit laminate, şeffaf plak ile ortodonti ve tel tedavisi ile ortodonti, kanal tedavisi, estetik dolgu, diastema kapama, pedodonti, diş eti hastalıkları tedavisi, tüm çene ve diş cerrahisi işlemleri gibi bütün diş hekimliği branşlarında hizmet vermekteyiz.

Randevunuz için arayınız.

+90 412 223 27 74