whatsapp
Facebook
Instagramp
whatsapp

Estetik Dolgu Tedavisi

Estetik dolgu nedir?

Estetik dolgu; renklenmiş dişlerde, uyumsuz eski dolgulu dişlerde, şekil ve boyut bozukluklarında, kırık dişlerde, bölgesel ya da genel bozukluklarda yapılan genellikle dişin ön yüzeyini estetik bir dolgu malzemesi olan kompozitlerle kaplayarak daha doğal ve güzel bir görünümü amaçlayan dolgu biçimidir.

Ne tip estetik dolgular vardır?

Aralıklı dişleri kapatmak için diestema kapama
Kırık dişler için kırık hat restorasyonu
Diş eti çekilmeleri ve aşınmalar için kole dolguları
Renkleşmeler ve biçim bozuklukları için laminate dolgular vb.

Diastema kapama işlemi nedir?

Ön bölgedeki dişlerin aralıklı olması ile oluşan kötü görüntüyü gidermek için dişlerden aşındırma yapmadan kompozit dolgu ilave ederek dişleri büyütmek suretiyle yapılan işlemdir. Porselenlere alternatif olarak aşındırma gerekmemesi, ölçü vb. durumlara ihtiyaç duyulmaması ve tek seansta kısa bir sürede bitirilmesi en büyük avantajlarıdır.

Kırık diş restorasyonu nedir?

Travma sonucu kırılan dişleri onarmak için kırık hattında yapılan ufak bir düzeltme ve kompozit dolgu ilavesi ile dişin orijinal formunu taklit etme amacıyla yapılan bir işlemdir.

Kole dolgusu nedir?

Dişlerin diş etine yakın kısımlarında diş sıkma, asit aşındırması, travmatik fırçalama ve diş eti çekilmesi ile kök yüzeyinin açığa çıkması sonucu oluşan kötü görüntüyü gidermek için yapılan bir işlemdir. Ayrıca hassasiyet gidermek için de uygulanır.

Lamine dolgu nedir?

Dişte şekil, renk bozuklukları; eski dolguların kenarlarında oluşan renkleme hatları ve açılmalar, dişin kendi yapısındaki çatlak hatları vb. durumlarda dişin ön yüzeyinin tamamının kompozit dolgu ile kaplanması işlemidir. Dişin görünen yüzeylerinin tamamına uygulanması diş ile dolgu arasında geçiş hattının kesinlikle belli olmamasını ve daha estetik bir görünüm oluşmasını sağlar.

Estetik dolguların avantajları nelerdir?

Günümüzde amaç, uygulanan diş tedavilerinin hem görsel hem fonksiyonel olarak tatmin edici olmasıdır. Bu nedenle yapılan dolguların da şekil ve renk olarak doğal diş formunda olması, dolgu sınırlarının belli olmaması, kişinin dolguyu kendi dişinden ayırt edememesi asıl hedeftir.

Normal dolguya göre estetik dolgular; dişte geçiş hattını gizleyerek doğal diş görünümü verir.
Aşındırma gerektirmeyerek dişi korur.
Tek seansta yapılır. Ölçü gerektirmez. Beklenmeden kısa sürede bitirilir.

Estetik dolgular dayanıklı mıdır?

Önceki yıllarda metal dolguların daha dayanıklı ve fonksiyonel olduğuna inanılmasına rağmen gelişen teknolojiyle birlikte malzeme içeriği sağlamlaştırılmış, metal dolgulardan çok daha uzun ömürlü, estetik ve sağlıklı bir yapıya geçilmiştir. Diş sıkma veya sert besin çiğnemelerinde dikkatli olunmalıdır.

Estetik dolguların ömrü var mıdır?


Rutin ağız bakımıyla birlikte estetik dolgularda deformasyon oluşmaz, dolgularda aralanma veya sızdırma olmaz. 6 ay-1 yıl arası kontrollerinizde estetik dolgularınızın bakımı yapılır, cilaları yenilenir ve çok daha uzun ömürlü kalmaları sağlanır. Kısaca dolgunun ömrü, kişinin ağız bakımıyla bağlantılıdır.

Estetik dolguları zamanla değiştirmek gerekli midir?


Hayır, dişlerinizin rutin bakımı yapıldığı müddetçe dişte tespit edilen bir çürüme yoksa estetik dolguyu değiştirmek gerekmez.

Estetik dolguların direnci nedir, dişleri korur mu?


Doğal dişlerimizin sertliğine daha yakın olduğundan ve dişlere kimyasal olarak bağlandığından dişteki muhtemel kırılmalara karşı daha koruyucudur.

Estetik dolgu mu yoksa porselen kaplama mı yaptırmalıyım?


Mümkün olduğunca dişin doğal yapısının korunmasından yanayız. Büyük çürümeler veya kırılmalar nedeniyle dayanıksız kalan dişlerin öncelikli olarak estetik dolguyla ne derece sağlamlaştırılabileceği değerlendirilir. Kompozit teknolojisindeki gelişmeler sayesinde, eskiden porselen kaplama yapılması gereken çoğu dişin günümüzde uzun yıllar sadece dolguyla devamlılığı sağlanır.

Estetik dolguların bakımı, diğer dişlerimizin bakımı ile aynıdır. Özenle fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Alanında Uzman Hekimlerimiz tarafından;

implant, porselen kaplama, zirkonyum kaplama, e-max, porselen laminate ve kompozit laminate, şeffaf plak ile ortodonti ve tel tedavisi ile ortodonti, kanal tedavisi, estetik dolgu, diastema kapama, pedodonti, diş eti hastalıkları tedavisi, tüm çene ve diş cerrahisi işlemleri gibi bütün diş hekimliği branşlarında hizmet vermekteyiz.

Randevunuz için arayınız.

+90 412 223 27 74