DİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatmak (bleaching) dişlerin yüzeylerinde  meydana gelen renkli organik ve mineral maddelerin diş beyazlatma jelleri ile temizlenmesi işlemidir.

Belirli bir süre sonra dişleriniz çeşitli derecelerde sararmaya ve renk değiştirmeye başlar. Pek çoğumuzun sıklıkla tükettiği çay, kahve, sigara ve benzeri şeyler zaman geçtikçe dişlerinizin sararmasına ve renk değiştirmesine neden olan faktörlerden sadece birkaçıdır. İçtiğiniz sigara, çay, kahve, kırmızı şarap gibi sararmalara neden olan şeylerin miktarına göre dişlerinizin görünüşünde istemediğiniz değişikler olur.

Dış renklenmeler:
Çoğunlukla diş taşı temizliği sırasında temizlenebilen sigara, çay ,kahve gibi renklenmelerdir. 

İç renklenmeler:
Dişin içine nüfus etmiş yapısal renklenmelerdir. İlaç kullanımına ve fazla flora bağlı olarak oluşabilirler.
Diş beyazlatma ile amaç, dişin minesinde oluşan lekeleri,beyazlatma jelleri ile gidermektir. 

Beyazlatma Yöntemleri

 Office Bleaching: 
Etkili bir profesyonel beyazlatma yöntemidir. 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde 1-2 ton renk açılabilir. Kısa sürede yapılabilmesi ve doktor tarafından direkt uygulanmasıyla, çevre dokuların ve elde edilen rengin korunması  avantajlarıdır. Videoda yapılan işlem office bleaching işlemidir.

Home bleaching(evde beyazlatma): 
Hastadan ölçü alınarak şeffaf bir ağızlık hazırlanır. İçine carbamid peroksit konularak  bu ağızlık günde 4-8 saat takılarak kullanılır. Ortalama 5 günde beyazlatma sağlanır.